Щоб виростити здорове поголів'я, яке служить запорукою рентабельності фермерського господарства, потрібно грамотний підхід до вирощування телят. Для отримання здорового приплоду, потрібно організувати більш ретельний догляд, приділяючи увагу високопродуктивним коровам. За весь період формування молодняку, від самого народження, практикуйте поступове привчання до певної кількості корму, і його різноманітності. В здорове потомство високопродуктивних корів, потрібно стимулювати наявну хорошу спадковість, що відповідно підвищить ефективність і продуктивність стада.
Для телят м'ясних і молочних порід, застосовуються різні технології годівлі. Для молочних порід, раціон складають, віддаючи перевагу грубим і соковитих кормів, концентровані корми в помірній кількості. Це сприяє формуванню підвищеного обміну речовин, і стимуляції роботи органів травлення, дихальної системи. Якщо теля здатний поїдати і перетравлювати велику кількість корму, з раннього віку, це буде сприяти розвитку в подальшому високої молочної продуктивності.
Вирощування телятВ раціоні м'ясних порід, переважають білкові корми, для стимуляції процесів росту і підвищення скоростиглості. Це дозволяє набагато раніше проявитися спадковим чинникам, впливає на накопичення і формування сполучної і м'язової тканини. Найефективніший спосіб вигодовування м'ясного молодняка, підсисний, використовуючи в основному концентрати, і високопротеїнові корми. Грубі і соковиті корми, особливо взимку, в раціоні присутні в невеликій кількості.
Влітку для м'ясних порід рекомендуються пасовища злаково - різнотравні. Найінтенсивніший ріст для таких телят доводиться на перші 8 місяців, це найбільш важливий період, в який потрібно організувати грамотне, повноцінне харчування. Сприятливий час для швидкого нарощування великої кількості м'язової тканини, від 1 2 до 15 місяців, при цьому жироотложение помірно. Для того щоб підвищити продуктивність стада, саме в цей період, посилити і збагатити раціон телят.
Особливо важливо контролювати стан травних і молокообразующіх органів і їх розвитку після 6 місяців, як і органів розмноження і мускулатури. Молодняк має бути підготовлений, і відповідати всім критеріям першого класу, що стосується племінної породи, тут повинні витримуватися критерії еліт класу.
Як правило, в неплемінних господарствах, не роблять належної уваги з догляду та годування молодняка, що згодом позначається на продуктивності всього стада.
Якщо не розробити правильний раціон, телята, що відрізнялися від народження хорошими показниками зростання, починають знижувати всі показники, тобто, сповільнюється зростання, розвиток, погано набирається вага. Якщо був упущений цей період, виростити високопродуктивну корову вже не вийде, тому дуже важливо не упустити цей період розвитку тварин. Але це не означає що, телят потрібно загодовують, і ожиріння, і недокорм, однаково шкідливі, і негативно позначаються на подальшій продуктивності корів.
Послемолочний період вимагає особливого підходу до годівлі, враховуючи норми ля певної вагової і вікової категорії і потрібний результат приросту, складається потрібний раціон. Наприклад, для телиць в раціоні збільшується кількість грубих і соковитих кормів. Для протеїнового балансу в раціон вводяться концентрати. Годування в стійловий період має свої особливості, як правило, молодняк годують якісним силосом, сіном луговим і зі злакових трав.
Для племінних телиць, в період до 18 - місячного віку, крім силосу, дуже рекомендується вводити в раціон овочі, морква, буряк, картопля, борошно з конюшини і люцерни, сіно гарної якості. Ті телиці, які залишаються для зимової перетримки, можуть вигодовувати ярої соломою і половою, удобреними концентратами.