Дуже велике значення в раціоні молочних корів має вода, яка надходить в організм, як з кормом, так і з обов'язковим випаюванням. Корми містять від 3 до 90% надходить в організм води, це звичайно залежить від виду корму (концентрований, грубий, зелений, соковитий). Вода впливає на активізацію обмінних процесів і стимулює вироблення молока, 4-6 літрів води потрібно для отримання 1 літра молока. Якщо хоча б один день, корова недоотримає необхідну норму пиття, в результаті ви отримаєте тільки 15-20% від колишніх надоїв.
При прив'язному утриманні, складаючи раціон, дуже часто не приділяють увагу, наявності та кількості в згодовуваних кормах води, тому що при такому змісті ферми обладнуються індивідуальними поїлками, якщо безприв'язне утримання використовуються групові напувалки. Відсоток води, отриманий з кормами, зазвичай не враховують.
При правильному розрахунку води споживаної коровою, потрібно враховувати:
Процентний склад сухої речовини в кормі, чим вище показники, тим більша кількість потрібно для тваринного води.
Особливо рекомендується рясне пиття, для високопродуктивних корів, для підтримки високих надоїв, тварин з раннього віку привчають до нього.
Дуже вагомий фактор, погодні умови. У літній період, особливо з настанням спеки, високо-продуктивним коровам, потрібно до 150 літрів води на добу. Наприклад, якщо температура тримається до 27 °, то коровам, продуктивність яких 10 кг на добу, потрібно близько 70 літрів води, якщо ж продуктивність близько 30 кг, необхідність у воді близько 150 літрів. В ідеалі вода повинна відповідати температурі тіла тварини, особливо не рекомендується крижана вода.
Брак пиття, визначається просто, це можна спостерігати за інтенсивністю сечовиділення, твердому калу, зменшення молочної продуктивності, і станом збудженості у тварини.
Якими повинні бути ємності для напування:
Для того щоб краю поїлки не заважали пити, поїлка повинна бути желобкового типу, зі стінками висотою близько 30см.
Ширина поїлки, повинна бути такою, щоб корови мали підхід з обох сторін, що виключить стресові ситуації і не спровокує конкурентну боротьбу.
Поїлка вибирається з розрахунком, 10см водної поверхні на одну голову
Підтримувати температурний режим води, не доводячи до замерзання, за допомогою підігріву, або забезпечити циркуляцію.
Обов'язково зробити заземлення поїлок, якщо їх встановлюють на відкритому повітрі
дуже важлива чистота поїлок, дотримання санітарно - гігієнічних норм, запорука здоров'я всього поголів'я
Найбільшим попитом сьогодні в тваринницьких господарствах користуються групові напувалки, великогабаритні поїлки і з швидким спуском води. Для будь-якого виду змісту поїлки використовуються з високоміцної сталі, як настінні, так і підлогові, це сприяє підвищенню терміну експлуатації. Дуже зручні відкидні поїлки для корів, у них є поплавковий клапан, з його допомогою можна обслужити більшу кількість тварин, при безшумної подачі води. Поїлки з циркулярним нагрівальним приладом допоможуть запобігти замерзанню води, завдяки терморегулятора, який контролює температурний режим.
Часто в тваринницьких господарствах, не приділяють увагу питанню про якість води, тим не менш, цей фактор є багато в чому визначальним. Важливо не тільки кількість, але і якість води, в ній не повинно бути домішок, неприродних присмаків, все це впливає і на засвоюваність корму. Від води, як і від основного раціону, залежить продуктивність всього стада, а значить і рентабельність тваринницького господарства.