Для підвищення м'ясної продуктивності стада і поліпшення якості яловичини, проводять процес схрещування виробників скоростиглих м'ясних порід і корів молочних порід, які не будуть використовуватися для вирощування молодняка з метою відтворення.
Цей вид схрещування (биків м'ясних порід і молочних корів), передбачає вирощування молодняку на м'ясо, і набув значного поширення в Новій Зеландії, Англії, США та ін. У нас проведені досліди показали, що, помісь герефордської биків і симентальських корів, дає більш розвинене потомство , яке нажіровивается на порядок краще, даючи більш якісне м'ясо.
Отримані шляхом промислового схрещування помісі, набагато випереджають своїх однолітків симентальських порід, даючи на виході більший обсяг жиру без кісток і чистого м'яса. У м'ясі помісі менше сполучної тканини, воно відрізняється тонковолокнистого, і відрізняється мармуровість.
Корови червоною шведської породи, схрещені з герефордської виробниками, теж дають більш продуктивні результати помісей. Дуже висока м'ясна продуктивність у віці 21-22 місяці, виходить упомісей, якщо схрещувати чорно-строкатий худобу з червоним Горбатовська, або сірий український з костромським.
Пік продуктивності помісі доводиться на більш старший вік тварин, перевершуючи за якістю м'яса потомство чистопородних корів. Середньодобові прирости помісей становили 870 - 910 м
Штучний відбір відомий з незапам'ятних часів, його методи, постійно удосконалюються, використовуються як найпримітивніші, за зовнішнім виглядом, так і з огляду на походження, і різні параметри, такі як якість потомства і продуктивність перехресних тварин. Цьому сприяє властивість спадковості і мінливості, властиве всім організмам.
У кожному індивідуальному випадку, існує свій характер мінливості, все залежить від уже сформованої організації, і умов навколишнього середовища. Навіть якщо тварини належать до одного виду, кожне індивідуально реагує на ті чи інші умови життя і середовища, відповідно зміни відбуваються по різному. Завдяки цим якостям і існує можливість застосовувати відбір, серед великого різноманіття форм, отриманих від схрещування. Властивості спадковості тварин, що передаються потомству, дозволяють отримати помісь, з потрібними якостями і формами.
Помісь першого покоління, це результат першого спарювання, а спаровування чистопородних бугаїв і помісних маток першого покоління, це вже помісь другого покоління. Спадкові якості іншої породи виявляються і найбільш явно виражені, в залежності від покоління помісі.
Схрещування, проведене грамотно, з правильним підбором порід, значно підвищує швидкість росту, і продуктивність помісі, цей процес називається гетерозис. В інших випадках, схрещування може порушити спадкову вже наявну стійкість, як і можливість передачі певних ознак. Що ускладнює подальший відбір серед гібридів.
Гетерозис використовується в молочно - м'ясному, пользовательних молочному і м'ясному скотарством, Видів схрещування кілька: вступне, поглотительное, промислове, відтворювальне.
Вступне схрещування, можна сказати, що підлило крові, використовують для поліпшення будь-яких ознак, зберігаючи при цьому спадкові якості, покращуваною породи. Маток певної породи запліднюють насінням від виробника поліпшує породи, породи беруться заводські. Помісні матки, отримані від схрещування, відповідно знову схрещуються з виробником поліпшує породи, протягом двох-трьох поколінь. Отримані помісі проходять відбір за певними необхідним племінним якостям, і спаровуються між собою.
Поглинальні схрещування використовують для повного поліпшення малопродуктивної худоби, улучшаемая порода і її помісі, осеменяются виробником поліпшує породи. Чистопорідної по поліпшує породі, буде помісь п'ятого покоління.
Промислове схрещування виробляють із застосуванням ефекту гетерозису, для підвищення м'ясної продуктивності тварин. Молочні та молочно - м'ясні породи корів, осеменяются насінням виробників м'ясних порід. Перше покоління цих гібридів забивають на м'ясо.
Відтворювальне схрещування застосовується в разі виведення нової породи, використовується дві породи, для простого відтворювального схрещування і кілька порід, для складного відтворювального схрещування.
Гібридизацію проводять, схрещуючи тварин різних видів, цей процес проводять для виведення нових порід і виведення пользовательних тварин. Потомство, отримане подібним методом, називають гібридами. Це метод не дуже популярний, так як часто малоефективний, плодючість таких тварин обмежена, або зовсім відсутній репродуктивна здатність.