Є два способи доїння корів, машинний і ручний, бажано визначитися, вибравши який - то один з них. Якщо періодично міняти способи доїння, можна знизити продуктивність корів і молокоотдачу.
Більш трудомісткий і менш продуктивне, ручне доїння, навіть якщо у вашому господарстві практикується машинне доїння, техніку ручного доїння треба знати обов'язково. Існують обставини, коли потрібно саме ручне доїння, наприклад, для новотельних корів, і при хворобах вимені. В основному при ручному доїнні використовується, доїння кулаком, як більш зручний, і менш трудомісткий для доярки, і менш болісний для тварини.
Більш продуктивно, зручно, гігієнічно, з найменшими затратами праці, здійснюється машинне доїння. Високі надої молока, при використанні машинного доїння, можливі, якщо на фермі, панує порядок і належний догляд за тваринами, обладнання для доїння і машини повинні бути завжди справні.
Апарати для доїння бувають двох видів - двотактний і трехтактний. Двотактний - це відповідно два такту, тобто стиснення соска і смоктання, три такту включають ще й такт відпочинку, що дозволяє зняти больовий ефект, і не допустити патологічних оновлено соска. Для ефективного користування доїльними апаратами, потрібно провести ретельний огляд вимені, з огляду на його стан.
Огляд передбачає виявлення маститу, будь-яких пошкоджень і ранок на сосках і самому вимені. При маститі корова доїться ручним способом, на машинний спосіб переводять повністю вилікуване тварина. Корови для машинного доїння повинні підбиратися з хорошою видаіваемостью, так як ручне додаіваніе після машинного не проводиться. Отримання високих надоїв при машинному доїнні, і його ефективність, залежить від грамотного відбору тварин.
Строго дотримуючись техніки доїння, можна здійснити контрольну перевірку на видаіваемость корови, якщо більше 0,5 л залишається після машинного доїння, тварина залишають на ручному доїнні. Але при наступній лактації, перевірку роблять ще раз, можливо повторна маніпуляція буде вже більш продуктивною. Якщо у корови знижується удій, при переході на машинне доїння, для початку варто з'ясувати причину, і можливо, перевести на ручне доїння.
Новотельних корів, якщо вони здорові, і стан вимені в нормі, після консультації ветеринарного лікаря, можна доїти апаратом, після отелення, вже через 3 - 5 днів. Якщо всі параметри стану здоров'я, будуть в нормі, і первістки привчалася до машинного доїння, доїти можна відразу.
Для того щоб виробити у тварин позитивний рефлекс, привчати корів до машинного доїння, рекомендується заздалегідь. Щоб рефлекс став саме позитивним, весь процес вимагає терплячого і спокійного поводження з тваринами, з огляду на характерні особливості кожного. Якщо корова має неспокійний і більш нервовий норов, до неї потрібен індивідуальний підхід, таким тваринам складніше пристосуватися до такого нововведення.
Коли до отелення залишається 2 - 3 місяці, починається процес привчання корови до машинного доїння. Для вироблення рефлексу. Всі маніпуляції проводять по чітко розписаним часу, яке буде дотримуватися під час лактації після отелення.
Для початку 2 - 3 дні виконуються легкі погладжування вимені, після цього можна перейти до масажу вимені, коли до отелення залишається три тижні, вим'я обмивають і сушать серветкою.
Тварин привчають не тільки тактильно, їх привчають як до візуального сприйняття, апарат залишають в їх поле зору, так і до звукового ефекту від роботи доїльного апарата. Якщо тварини реагують нормально, починається наступний етап адаптації, на соски надягають доїльні стакани, якщо тварини реагують на це неспокійно, потрібно ласкаво звертаючись, зробити легкий масаж вимені.
До доїльним майданчикам теж потрібно привчати заздалегідь, корови повинні самі спокійно заходити в зал і в верстати, для цього їх підгодовують концентратами. Обов'язково 2 - 3 дні потрібно для звикання до роботи обладнання, ні галасу доїльної установки, пройшовши ці етапи адаптації можна переходити до доїння. В процесі всіх приготувань, корови, помічені в більш агресивною і нервової реакції, відокремлюються від стада, або їх привчання відбувається окремо.