Cancel Preloader

Стимуляция воспроизводительной функции КРС

Запліднюваність корів відіграє важливу роль у створенні високоефективного рентабельного тваринницького господарства, чудовий результат грамотної політики, якщо народжуваність складе 95 – 98 телят на 100 корів. На жаль, багато ферм, втрачають близько 25% молочних корів, які через певні недоліки, залишаються яловими, що звичайно впливає на рентабельність.

Яловість і безплідність тварин, що пояснюються низкою причин, збій у репродуктивній системі та відтворювальних функціях, найчастіше не залежить від змін внутрішніх органів. На тлі клінічного здоров'я, у корови в постродовий період, тривалий час, не проявляється статева циклічність, або відбувається багаторазове запліднення. Як з'ясувалося, завдяки дослідженню цей факт пояснюється гіпофункцією яєчників, яка розвивається на тлі дефіциту мінералів і вітамінів, ризик захворювання найбільш вірогідний у зимово-весняний період.

Життєво необхідний вітамін А, тварина отримує після трансформації b-каротину корму, яка здійснюється завдяки багатьом факторам. Розвитку ендогенного гіповітамінозу А особливо сприяє силосний тип годівлі корів. Дослідження сироватки, плазми крові, молока, печінки дозволяє побачити картину і дізнатися кількість вмісту бета-каротину в організмі тварини. Від субдостатнього ступеня до недостатнього, концентрація плазми крові до 2 мг/л, від достатнього до хорошого, концентрація вище 4 мг/л. Вміст у плазмі бета - каротину, що надає плазмі крові жовто-оранжевого забарвлення.

Грубі корми, як правило, не можуть достатньо заповнити дефіцит бета - каротину, так як він саме в них швидко окислюється. Кормові культури в процесі дозрівання, втрачають значну частину каротину, до того ж його рівень знижується, і в процесі заготівлі та силосування трав, особливо в тих випадках, коли порушується технологія.

Зимовий період звичайно передбачає, помітне зниження вітамінних надходжень в організм, до весни доходячи до мінімуму. Одна тільки добавка до раціону вітаміну А, не сприяє підвищенню каротину, а лише піднімає вміст вітаміну А в крові. Щоб мати чітку картину і дізнатися рівень забезпечення вітаміном А, потрібні прямі його вимірювання в молоці та крові.

Для забезпечення організму тварини каротином, які за 2-3 тижні залишилися до отелення, а також протягом 10 тижнів після нього, рекомендується давати корм з підвищеним вмістом каротину. Добова доза для повноцінного засвоєння 300 мг, але вона орієнтовна і залежить від того, скільки каротину міститься в основному кормі, тобто, якщо корм з високим вмістом бета – каротину, і тварина з ним отримує 100-500 мг цього пігменту. Саме ця добавка впливає на репродуктивну систему тварин, сприяючи успішному запліднюванню.

Відповідно до досліджень, з'ясувалося, що вітамін А, функціонально, який завжди може замінити бета - каротин, навіть за використанні кормів багатих цим вітаміном. Тварини, які не отримували бета – каротин, у належному обсязі, помітно відстають у відтворювальних здібностях, це виражається у млявому та слабкому полюванні та овуляції, зниження можливості зачаття, слабке виділення прогестерону, поганий розвиток жовтого тіла. Кістозні яєчники якраз є результатом недорозвинення жовтого тіла, впливаючи на статевий цикл.

Дефіцит в організмі каротину може призвести до загибелі плода до 7 тижня вагітності, спровокувати ранній викидень, це причина запальних процесів у матці, з усіма наступними негативними наслідками. Тварини, які відчувають брак цього важливого вітаміну, дають або нежиттєздатне, або схильне до різних захворювань, непродуктивне в майбутньому потомство. Тому дуже важливо не пропустити період зростання ембріона на всіх його стадіях, подбавши про підтримку достатнього рівня б-каротину, в організмі корови, а після отелення і теляти.