Cancel Preloader

Профілактіка експлуатаційного травматизму тварин, полягає в тому, щоб не допустити, їх надмірного фізичного експлуатації, дотримуючись певних правил. Працівники тваринницького господарства, зобов'язані досконально знати і вміти працювати на спеціальному обладнанні апаратурі, виконувати техніку безпеки, і розбиратися в основних фізіологічних особливостях тварин.

Постійний контроль ветперсонала за експлуатацією виробників, процесом ручної та машинної дійки, недопущення збільшення кількості і часу раздоя, враховуючи фізіологічні можливості корів. При зловживанні нормами експлуатації, виникає ризик порушення балансу мінералів і вітамінів, відбувається збій в обмінних процесах, з'являються трофічні розлади, при наявності гіподинамії остеодистрофія.

Експлуатаційний травматизм трапляється, якщо кінцівки піддаються постійному фізичному перенапруження, це призводить до порушення роботи статодинамические апарату, травми суглобових зв'язок, сухожиль, м'язів. Перевантаження призводить до спонтанних переломів і патологічним зміною копит, перехідним в гнійно - некротичні процеси.

Для профілактики подібних випадків, потрібно регулярна обрізка і чистка копитець, биків виробників необхідно підкувати, на їх тазові кінцівки рекомендуються підкови з гумовою прокладкою. Для взяття сперми у биків виробників, до верстата, за допомогою якого проводиться процедура, роблять двосхилий гідронірованний трап, витримуючи нахил від нього і до нього близько 7-8 °. Це пристосування допоможе уникнути, перевантаження і перенапруження мякишей копитець, зв'язок кінцівок, сухожиль, знизить ризик виникнення різних захворювань копитець і пальців.

Транспортний травматизм зазвичай відбувається в неправильно сформованих групах і гуртах тварин. Клінічний огляд, це обов'язкова процедура перед відправкою і транспортуванням, звертаючи увагу на стан копит і рогів. Якщо потрібно, обробляють копитний ріг, розчищаючи і обрізаючи його, роги вкорочують, заточуючи рашпілем, що залишилися пеньки рогів.

Переганяючи худобу, слід вибирати маршрут без болотистих ділянок, кам'янистих грунтів, не рекомендуються для перегону шосейні дороги. Потрібно чітко визначити місця і пункти для годування і водопою, заздалегідь переконатися в умовах, і можливості за місцем провести огляд тварин, для своєчасного виявлення травмованих, і надання допомоги в разі виявлення проблеми зі здоров'ям.

Якщо худобу переправляється транспортом, обов'язковою умовою є огляд транспортних засобів, і їх дезінфекція. З транспортного засобу віддаляються предмети, які можуть привести до пошкоджень, і вивантаження, і завантаження здійснюється за допомогою спеціальних платформ. Вагони, кузови машин, не повинні мати зазорів з платформами, щоб уникнути травм кінцівок тварин, при можливому попаданні в щілину.

Якщо худобу транспортується водним транспортом, потрібно врахувати можливість перестрибування тваринами через борти, перевірена вентиляція при перевезенні в трюмах.

Перевіз худоби на автомашині, має свою специфіку, тварин потрібно ставити головами по ходу машини, а якщо перевозиться молодняк, перед поїздкою, потрібно ін'єкція аміназину, або що-небудь інше, з транквілізаторів, щоб уникнути стресу, яке може відчувати тварина.

Ризик для життя і здоров'я худоби, в літній пасовищний сезон, представляють отруйні змії і павуки. Близько 11 видів змій, що мешкають в нашій кліматичній зоні, в тій чи іншій мірі є отруйними. При укусі отруйної змії, смерть настає від паралічу дихання, епіцентрами укусів, найчастіше бувають кінцівки, мошонка, вим'я, голова. Якщо вівці гинуть за лічені хвилини, а коні через 12 годин, то велика рогата худоба більш стійкий до отрути.

Якщо тварина отримала укус кінцівки, її потрібно перетягнути безпосередньо над укусом, після чого припекти розпеченим залізом, і проводиться ін'єкція 0,25 - 1% розчином калію перманганату, навколо рани, можна використовувати 2% - ний розчин хлорного вапна. Найефективніший метод, ін'єкція противозмеиной сироваткою, для ВРХ при сильному отруєнні 500-800мл, при середньому 300-400, при легкому 150-200мл.

Для профілактики випадків укусу отруйними зміями, пасовища потрібно заздалегідь перевіряти на наявність змій, уникаючи пасіння на потенційно небезпечних ділянках. Можна підготувати пасовище до сезону, випалюючи, або переорюючи, наступним етапом проводиться боронування і коткування грунту, після додатково проводять лугомеліорацію.

Такі ж заходи вживаються для профілактики укусів отруйних павуків, відмінність в тому, що для очищення пасовища від них, можна випустити на випас овець і свиней, які їх поїдають, можна застосувати отрутохімікати. Лікування від отрути павуків, таке ж, як і від укусів змії.