Що потрібно для здійснення профілактики травматизму ВРХ:
Встановити щоденний контроль для своєчасного усунення потенційних видів травматизму. До цього списку можна включити насамперед механічний травматизм, переохолодження, обмороження. Порушення режиму утримання та технологічних процесів, тобто доїння, годівлі, гноєвидалення, як і механічні несправності механізмів та пристроїв, що використовуються у тваринницьких господарствах, також сприяють ризику травматизму тварин. Наприклад, несправність електромережі, будь-яких фіксуючих пристроїв, годівниць, щілинних підлог, боксових настилів, часто проблемою є неправильне розміщення боксів, невідповідність ширини та довжини.
У профілактику травматизму можна включити такі пункти, як своєчасна кастрація, каудотомія (ампутація ураженого хвоста), видалення рогів та запобігання їх росту.
Обробка копит та підковування бугаїв виробників, використання дезінфікуючих процедур, та прогін через дезобар'єри, сприяє профілактиці кульгавості тварин.
Дуже важливий людський фактор, працівник тваринницького господарства, повинен періодично атестуватися на предмет знань про правильний утримання, експлуатацію, годування тварин. Потрібні знання та вміння з експлуатації механізованих пристроїв, автоматичного обладнання, що застосовується в господарстві.
Кормовий травматизм, найчастіше відбувається під час годування, коли разом із кормом заковтуються сторонні включення. Металеві, або гострі предмети, потрапляють у передшлунки, пошкоджуючи сітку, і органи поруч. Статистика показує, що в більшості випадків проблем зі шлунково-кишковим трактом у тварин, причина травматизму внутрішніх органів сторонніми предметами. Недоброякісні засмічені корми, з кормообробки, захаращена територія тваринницького господарства та пасовищ, є причиною попадання сторонніх предметів у ЖКТ. Дуже поширені випадки попадання у шлунок уламків троса, за його допомогою відбувається рух вагонеток із кормом.
У цьому випадку профілактика полягає в контролі над якістю корму, не допускаючи попадання туди сторонніх предметів, отруйних рослин та будь-яких інших неїстівних домішок. Для виявлення сторонніх предметів у кормі, потрібен постійний контроль при збиранні, транспортуванні, зберіганні та звичайно при роздачі кормів. Для позбавлення від отруйних рослин проводять агромеліоративні заходи.
Комбікорм перед упаковкою потрібно пропускати через спеціальні магнітні установки, для виявлення металевих предметів безпосередньо на фермі, сипучі корми, потрібно перевіряти на забрудненість за допомогою магнітних уловлювачів або магнітних щупів. Розтюковуючи сіно, дріт прибирають, перекушуючи щипцями або кусачками, і одразу ж прибирають із території господарства. Дотримуйтесь ладу, не засмічуючи територію, оскільки металеві предмети, такі як шматочки тросів, розпадаючись під впливом корозії, і подрібнюючись, часто заковтуються тваринами під час пасіння.
Кормові заготівлі, сіно, солому бажано тюкувати капроновим шпагатом, і не рекомендується розташовувати поблизу тваринницького господарства і пасовища механічні майстерні, стоянки сільгоспмашин. У господарствах, де спостерігається тенденція випадків травматичного ретикулоперитоніту, рекомендується для профілактики тваринам у рубець ввести магнітне кільце на певні терміни.
Завдяки цим заходам феромагнітні предмети, при попаданні в передшлунки, затримуються на кільці, і хоча б не травмують стінку сітки або рубця. Вилучення кільця відбувається з використанням магнітного зонда, за рекомендацією ветеринарного лікаря вибираються терміни для цієї операції, хоча кільце може перебувати в рубці до місяця, а іноді й більше. Якщо випадок клінічного ретикулоперитоніту, потрібне оперативне втручання, руменотомія, якою повинен володіти ветлікар в умовах ферми.