Cancel Preloader

Правильний підхід до годівлі ВРХ Правильний підхід до годівлі ВРХ, що має величезне профілактичне значення, за даними статистики, саме збій у роботі травного тракту, є однією з перших причин різних захворювань. Збій відбувається через - за порушення режиму годівлі та складових раціону, які можуть бути неякісними, має значення неповноцінність раціону, або його надмірність.

Існують певні ознаки, за якими можна визначити хвору тварину:

Тварина виглядає пригніченою, перебуваючи постійно в лежачому положенні, або навпаки стоячи, опустивши голову, при цьому спостерігається западання і потьмяніння очей.

 Гаряче та сухе носове дзеркало, теж показник захворювання, в нормі має бути холодним та вологим.

Зникає апетит.

Жуйка або відсутня, або стає рідкісною і млявою.

Помітне зниження молочної продуктивності.

Якщо підвищується чи знижується температура, що у нормі має бути від 37,5 - 39,5 грС, зниження температури сигналізує про отруєння, підвищення про застуду.

Дихання стає прискореним, у нормі має бути не більше 10 - 30 вдихів на хвилину, така реакція відбувається при лихоманці або запаленні легень.

До яких захворювань призводить порушення годування ВРХ:

Тімпанія – ядуха викликана здавлюванням легень, рубцем, який переповнюється газом, гази у свою чергу наслідок згодовування тварині неякісних кормів, перегодівлі молодою травою, особливо бобових культур. Провокує скупчення газів поїдання деякого зеленого корму (конюшини, люцерни, еспарцету) з росою або після дощу. Переїдання зеленого корму і подальше рясне пиття теж можуть викликати скупчення газів у рубці.

Щоб не наражати на ризик тварину, потрібно стежити за якістю корму, ні в якому разі не випасати на молодій люцерні та конюшині, випускаючи на соковиті трави, обов'язково після сходу роси.

Надмірно подрібнений корм призводить до закупорки стравоходу, коренеплоди повинні бути підготовлені таким чином, щоб корова могла його ковтати після пережовування. Минаючи процес пережовування надто подрібненого коренеплід, викликає закупорку стравоходу. Симптоми виражаються у явному збудженні тварини, у виділенні з рота піни, на шиї можна намацати потовщення, жуйка припиняється, лівий бік явно здутий. Займатися самолікуванням не можна, потрібне втручання ветеринарного лікаря, але можна надати першу, екстрену допомогу, вливши 100-200 г олії.

 Повне припинення роботи передшлунків, це симптом захворювання Антонією, хвороба виражається у втраті апетиту тваринам, його відмова від соковитих і концентрованих кормів, млява або повністю відсутня жуйка. Тварина практично не встає, ледве пересувається, рубець здутий.

Помітивши перші ознаки хвороби, потрібно перевести на інший вид харчування, змінивши раціон. Грубе годування, добавки із замочених висівок (проносний ефект), додатково вводити проносні засоби та препарати, що стимулюють діяльність передшлунків, та зменшують бродіння, рекомендується настоянка білої чемериці.

Правильно організоване годування передбачає, облік норм, якість кормів наявних у господарстві, їх корисні якості, та наявність поживних речовин. Формування кормової бази вимагає ретельного підбору раціону, який має бути різноманітним та збалансованим. Він повинен складатися з грубих, соковитих та концентрованих кормів, до складу яких входять усі необхідні поживні речовини для нормальної роботи організму. Потрібно обов'язково збалансувати такі поживні речовини, як незамінні амінокислоти, протеїн, вітаміни та мінеральні речовини. Якщо в раціоні не вистачає мінеральних речовин та необхідних мікроелементів (кальцій, натрій, фосфор тощо), рекомендується використання спеціальних добавок. Як недолік, і надлишок, кожного з цих речовин, відбувається розбалансування, знижується засвоєння інших поживних речовин, що зумовлює зниження продуктивності, чи разі постійних порушень організації харчування, до серйозних захворювань.

Балансування проводиться за такими елементами харчування як протеїн, незамінні амінокислоти, вітаміни та мінеральні речовини. Недолік у раціоні мінеральних речовин та мікроелементів (натрій, кальцій, фосфор та ін.) компенсують шляхом застосування спеціальних добавок. При нестачі або надлишку хоча б одного компонента погіршується рівень використання поживних речовин всього раціону, а внаслідок відбувається зниження продуктивності тварини.
Необхідність у балансуванні годівлі корів полягає в тому, щоб задовольнити щоденні потреби поголів'я, що розводиться, достатньою кількістю елементів живлення. Збалансованим вважають, якщо корм, отриманий протягом 24 годин, містить у сумі добову норму необхідних для тварини поживних речовин та вітамінів.
При складанні раціону харчування для ВРХ переважно застосовують: сіно, солому, силос, сінаж, зелені, концентрований і комбінований сухий корм. До складу раціону