Періоди розвитку і зростання телятБлагопріятная спадковість в продуктивності великої рогатої худоби, має звичайно чимале значення, але все ж при відсутності певних умов зовнішнього середовища, належного харчування та догляду, цей фактор не отримує свого розвитку.
Грамотний підхід до системи вирощування і змісту створять фундамент для отримання здорового молодняку з високою продуктивністю, сформованої завдяки не тільки спадковим чинникам. Важливо враховувати особливості розвитку теляти в ембріональний і постембріональний періоди.
Основні три періоди утробного розвитку: зародковий, предплодний, плодовий. Зародковий період йде 34 дня, в цей час закладаються основні системи і органи, в тканинах відбувається процес диференціювання. Це період активного росту зародка, відбувається збільшення маси в 600 разів.
Предплодний період, це теж інтенсивний ріст і розвиток органів, систем і тканин, який завершується формуванням раннього плоду, з повністю сформованими ознаками і анатомічно повторює організм новонародженого теляти. По завершенні цього періоду, зародок набирає масу 8 - 12 г, його тривалість у великої рогатої худоби 26 днів.
На 61 день життя ембріона і до самого його народження, включаються механізми перетворення організму, спрямовані на активізацію процесів забезпечення життєздатності після народження. Цей період характеризується стрімким набором абсолютної маси тіла, що особливо помітно в останні два місяці утробного життя плода. Приріст за добу може скласти близько 300 - 400 р
Постембріональний період, можна розділити на кілька етапів:
Новонародженості. Протягом майже 7- 10 діб, відбувається адаптація теляти, поза лоном матері, це дуже важливий етап, для подальшого розвитку. Необхідно вжити захисних заходів і не допустити виникнення ризику захворювань, підтримати імунітет новонародженого, стимулюючи захисні функції організму.
Молозиво, дуже важливий продукт для теляти, з перших хвилин внутрішньоутробного життя, який потрібно для насичення організму імунними білками. Крім підтримки імунітету, молозиво є постачальником вітаміну А, і інших життєво необхідних корисних речовин, налагоджує і активізує обмінні процеси, налаштовуючи органи травлення, і підвищуючи їх опірність до хвороб.
Ні в якому разі не можна затягувати з першим годуванням молозивом, якщо немовля не отримає протягом 1-1,5, молозиво, в шлунково - кишковому тракті може розвинутися гнильна середу. Тепле молозиво (35-37 °), завдяки своїм сильним імуномодулюючою якостям, і легкопереваріваемие речовин, створить потрібну мікрофлору кишечника, і призведе до загибелі наявних уже в ньому, патогенних організмів. Ще одна значуща якість молозива, це підвищена кислотність, близько 40 ° Т, що є згубним для хвороботворних мікроорганізмів, тому 1-1,5 л молозива після народження допоможуть виростити здорове потомство.
Молочний період. У цей період основне живлення теляти, молоко, заміна його рослинним харчуванням відбувається поступово, в процесі розвитку і становлення органів травлення. Залежно від індивідуальних темпів розвитку теляти, наскільки швидко сформуються повноцінно органи травлення, молочний період може становити від 2 до 6 місяців.
Інтенсивне зростання. Введення рослинних кормів, після молочного періоду, сприяє самому стрімкому набору маси молодняком, цей період триває до 10-12 місяців, і дає дуже високі прирости, аж до статевого дозрівання.
Статеве дозрівання починається вже в молочний період, остаточної зрілості організм теляти, досягає в період від 9 до 12 місяців, це залежить від методів вирощування, генетичних факторів і особливостей породи. Цей період також характеризується інтенсивним зростанням молодняка, після нього, з настанням статевої зрілості, починається зростання молочної залози, активізуються всі процеси, що впливають на формування молочної продуктивності нетелей.