Cancel Preloader

Ценность молочных кормов для роста телятЦінність молочних кормів для зростання телятОсновное і головне харчування телят, починаючи з народження, молочний корм. Починаючи з молозива, і в подальшому до переходу на рослинні корми, згодовують незбиране молоко і обрат.

У перші 5-7 лактаційний днів після отелення, молочна залоза виділяє молозиво, продукт, замінити який, не можна, це харчування життєво важливо для теляти. Агресивне зовнішнє середовище, починає впливати на організм новонародженого, створюючи шкідливу мікрофлору, його імунітет не встигає виробляти захисні тіла, тому молозиво, завдяки своїм специфічним якостям, є головним бар'єром від гнильної середовища.

 

Молозиво зберігає свої якості близько 6 днів, протягом яких, поступово відбувається зміна складу, який наближається до складу молока. Молозиво містить велику кількість сухої речовини, жирів, білків, вітамінів, мінеральних речовин, при цьому вміст цукру в його складі менше ніж в молоці. У 50 -100 разів більше ніж в молоці, каротину, в 10 разів вітаміну С, Д, входить до складу молозива лізоцим, речовина, що володіє сильними бактерицидними властивостями. Зола молозива в великих кількостях містить кальцій, фосфор, магній. Несприятливе середовище для розвитку шкідливих бактерій, створюється завдяки високій кислотності молозива.

 

Повноцінним і необхідним продуктом харчування на певному етапі зростання, є незбиране молоко, його вживання сприяє нормальному розвитку організму. Співвідношення білка і сухої речовини становить близько 27%, цукру 38%, жиру 28%, золи 6%. Концентрація молока, досить велика, 680 - 720 ккал міститься в одному кілограмі, в одному кілограмі сухої речовини міститься 5300-5600 ккал.

 

Природою закладені якості незбираного молока, створюють найбільш повноцінний і збалансований корм для телят. Придбані організмом, і культивує роками фізико-хімічні властивості створюють ідеальну комбінацію, для випоювання телят. Оптимальне поєднання білків, жирів, цукру і мінеральних речовин, благотворно впливає на всі функції організму, що росте, все речовини легко перетравлюються і засвоюються організмом.

 

Молоко містить специфічні речовини, які складно замінити, або знайти аналог, на сьогоднішній день розробляються замінники цільного молока (ЦЗМ), сухі суміші, біохімічний склад яких намагаються наблизити до складу молока. Адже повноцінне випоювання телят цільним молоком, економічно не доцільно, а з іншого боку, молоко все - таки, унікальний продукт, до складу якого входять речовини і компоненти властиві тільки йому.

Серед білків входять до складу молока, найбільшу кількість казеїну, він становить 85%, цей молочний білок, проводиться в процесі синтезу тільки в молочній залозі. Амінокислотний склад казеїну, досить специфічний, що теж ускладнює його заміну, або виробництво аналога. Цей молочний білок, має високу засвоюваність (91-95%), і в преджвачний період, він просто незамінний, як основна поживна речовина.

 

Лактоза, що входить до складу молока, або молочний цукор, теж є досить специфічною речовиною, що є продуктом синтезу молочної залози, хоча можна скомбінувати приблизний склад, за допомогою галактози і глюкози, немолочного походження.

Склад молочного жиру, теж відрізняється своєрідністю, адже сам жир, являє собою, складний ефір, який складається з жирних кислот і гліцерину. У ньому найбільшу кількість жирних кислот з вуглецевої ланцюгом 4-10 атомів вуглецю, і 35% олеїнової кислоти. Знайти повноцінну заміну молочному жиру, теж не просто, як правило, в ЗСМ входить обрат, дефіцит молочного жиру в якому, замінюється іншими рослинними і тваринними жирами.

Входить до складу молока кілька фосфатидів (Кефалінія і лецитин) і холестерину, ці жироподібні речовини теж активно впливають на процеси росту і розвитку молодого організму. Молочний лецитин, сприяє утворенню в кишечнику вітаміну В4 (холін), холестерин потрібен як складова нервової тканини. Саме в перші дні після народження, теля потребує надходження молочного жиру, як джерела енергії, адже для її отримання з труднопереваріваемих вуглеводів і полісахаридів, молодий організм не в змозі. Енергія, що отримується від грама жиру, окислюючись, дає 9,3 ккал енергії, що вдвічі більше ніж вуглеводи і білки.

Цінність і унікальність хімічного складу цілісного молока, яке важко повноцінно замінити, обов'язково має входити в раціон теляти в певний період. Не варто поспішати передчасно, скорочувати випоювання молоком, замінюючи обратом, або будь-яким іншим кормом. Заощадивши на молоці, можна згодом отримати непродуктивне, хворе поголів'я.